Emocjonująca Noc Naukowców

„Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie. Noc pełna niezapomnianych wrażeń! W tym samym czasie - 30 września br. w całej Europie odbyły się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe pod hasłem: Researchers’ Night. Celem imprezy jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. A wszystko to w atmosferze zabawy.”  ( www.poznan.nocnaukowcow.pl)

W Nocy Naukowców w Poznaniu, 30 września,  wzięli  udział uczniowie klas 1 LO i 1 TE.
Na początku uczestniczyli w  "Warsztatach z tolerancji i gościnności”, które odbyły się na Wydziale Nauk Społecznych UAM w Poznaniu. Uczniowie wysłuchali ciekawego  wykładu, a następnie brali udział w konkursie z uzyskanej wiedzy. Kilku naszych uczniów popisało się wiedzą i otrzymało nagrody książkowe.
W oczekiwaniu na wieczorne atrakcje Nocy Naukowców uczniowie udali się do kina na seans filmowy o tematyce młodzieżowej.
Później jedna grupa uczniów – kl. 1 TE, uczestniczyła w warsztatach odbywających się na Wydziale Geografii i Geologii  UAM, podczas których  zdobyła wiele cennych informacji o surowcach mineralnych, gazie ziemnym i ropie naftowej. Uczniowie zwiedzili także  Muzeum Ziemi, w którym obejrzeli okazy skał, minerałów a także meteorytów.
Druga grupa uczniów - z kl. 1 LO,  na Wydziale Neofilologii UAM ukoiła swoją duszę dźwiękami tradycyjnych pieśni japońskich. Podczas spotkania pod hasłem "Mapa dźwięków Tokyo" uczniowie mieli okazję zapoznać się z obliczem miasta, jego historią, najciekawszymi zakątkami i bogactwem kulturowym. Przymierzali tradycyjne stroje japońskie, zapoznali się z ceremonią herbacianą i tradycyjną grą KAI - AWASE. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe karty z własnym imieniem w jednym z najbardziej skomplikowanych rodzajów pism opartym na piśmie ideograficznym.
Kolejnym przystankiem był Tel Aviv, jedno z największych miast Izraela, łączące starożytność z nowoczesnością. Nie obyło się bez poznania zasad koszerności, ramadanu i smaku tradycyjnego  chrupkiego pieczywa zwanego macą.
Jak przystało na klasę prozdrowotną, nie mogło zabraknąć atrakcji ruchowych. W tym celu grupa udała się do gmachu AWF w Poznaniu. Zajęcia "Zagraj z nami w polskie gry tradycyjne" przybliżyły uczestnikom pierścieniówkę i kapelę - gry, w które grali nasi dziadkowie. Podczas zajęć "Wykreuj swój taniec" miłośnicy tańca spróbowali swoich sił w warsztatach konstrukcji tańca przy użyciu zdarzeń, prowadzonych przez Paulinę Wycichowską. Ostatnim punktem programu był pokaz etiud tanecznych  inspirowanych tańcami prymitywnymi w wykonaniu studentów kierunku Taniec w Kulturze Fizycznej.
   Bardzo późną porą, gdy wieczór „złamał się” już z nocą, młodzi naukowcy z Ratajczaka wrócili do Kościana.
Organizatorzy i opiekunowie wyjazdu: Izabela Konieczna, Katarzyna Naglik i Michał Kuś.

powrót Drukuj